Mam na imię Dorota i mieszkam w bliskim mojemu sercu Brzeźnie. Interesuję się niezmiernie ciekawą historią tej dzielnicy Gdańska. Przepadam za jazdą na rowerze. Lubię też jeździć na rolkach oraz chodzić z kijami (nordic walking). Nie muszę dodawać, że Brzeźno to raj dla uprawiających różne formy rekreacji. Zapraszam wszystkich do Brzeźna i do odwiedzenia mojej strony (która cały czas jest w budowie). W galerii obejrzeć można z mojej kolekcji stare pocztówki kurortu Brzeźno (Brösen), pocztówki z okresu PRL i inne artefakty, stare fotografie z archiwum rodzinnego, zdjęcia dzisiejszego Brzeźna. Pocztówki są opatrzone opisami, które pozwalają poznać "co nieco" dawne Brzeźno.

Los związał mnie z Brzeźnem dzięki rodzicom, którzy w 1949 r. jako bardzo młodzi małżonkowie przybyli do Gdańska na tzw. ziemie odzyskane, aby rozpocząć tu "nowe życie". Zamieszkali w urokliwej, nadmorskiej dzielnicy tuż przy samej plaży. Jeszcze wtedy, można było poczuć "oddech" (choć słaby) przedwojennego kurortu, w którym wraz z kąpieliskiem nadal współistnieli rybacy, wypływający swoimi łodziami na połów w morze. Niestety wkrótce to wszystko miało zaniknąć... Dziś nie ma już rybaków i ich łodzi, zaś ocalałe, zaniedbane budynki zdrojowe, wille i domy są niemymi świadkami dawnego Brzeźna. Pudełkowate bloki z ery peerelowskiej, które "wyrosły" w zupełnie odmiennym układzie urbanistycznym, zmieniły radykalnie dzielnicę.  Brzeźno przeobraziło się nie tylko pod względem architektonicznym, ale przede wszystkim demograficznym.

Nie można zapomnieć, że "początki Brzeźna - nadmorskiej osady usytuowanej w pobliżu ujścia Wisły - datują się na XIII wiek, jednak osadnictwo na tym terenie mogło istnieć już wcześniej". A już koniecznie trzeba wiedzieć, że to właśnie w Brzeźnie, powstał pierwszy na wybrzeżu gdańskim zakład kąpielowy. Założył go w 1803 r. właściciel ziemski Gotthilf Friedrich Dallmer.

W 2011 r. wydawnictwo "Marpress" wydało książeczkę mojego autorstwa  "Brzeźno/Brösen - fakty, zabytki, informacje turystyczne". Określić ją można jako zwięzły przewodnik, czy też historia i teraźniejszość Brzeźna w "pigułce". Książka jest dwujęzyczna - tekst został przetłumaczony na język niemiecki przez Henryka Kleinzeller'a. Wzbogacona jest pięknymi rysunkami w wykonaniu Jakuba Hoły. Recenzję przewodnika napisał Przemysław Gulda, a znaleźć ją można pod linkiem

Aby zobaczyć z bliska okładkę książki, należy kliknąć obrazek. 

Pod koniec listopada 2017 r. opublikowane zostało II wydanie przewodnika (uzupełnione).

 skanuj0012.jpg skanuj0013.jpg

Zaginione Brzeźno - realizacja Yach Paszkiewicz, maj 2015 r.

 

Krótki reportaż o Brzeźnie (nie dla wieżowców) - realizacja Yach Paszkiewicz, 2013 r.

You must install Adobe Flash to view this content.