"Siedziałyśmy przez chwilę w milczeniu, patrząc na nadpływający od strony Westerplatte statek turystyczny. Pomyślałam, że zawsze będę dziękować losowi, iż moją własną «Kanadę» szczęśliwie znalazłam we własnym mieście. No tak, parafrazując Grassa, czym jest Kanada wobec tramwaju numer «13» jadącego do Brzeźna".
Hanna Cygler Przyszły niedokonany
Mam na imię Dorota i mieszkam w bliskim mojemu sercu Brzeźnie. Interesuję się niezmiernie ciekawą historią tej dzielnicy Gdańska. Przepadam za jazdą na rowerze. Lubię też jeździć na rolkach oraz chodzić z kijami (nordic walking). Nie muszę dodawać, że Brzeźno to raj dla uprawiających różne formy rekreacji. Zapraszam wszystkich do Brzeźna i do odwiedzenia mojej strony (która cały czas jest w budowie). W galerii obejrzeć można z mojej kolekcji stare pocztówki kurortu Brzeźno (Brösen), pocztówki z okresu PRL i inne artefakty, stare fotografie z archiwum rodzinnego, zdjęcia dzisiejszego Brzeźna. Pocztówki są opatrzone opisami, które pozwalają poznać "co nieco" dawne Brzeźno.
Los związał mnie z Brzeźnem dzięki rodzicom, którzy w 1949 r. jako bardzo młodzi małżonkowie przybyli do Gdańska na tzw. ziemie odzyskane, aby rozpocząć tu "nowe życie". Zamieszkali w urokliwej, nadmorskiej dzielnicy tuż przy samej plaży. Jeszcze wtedy, można było poczuć "oddech" (choć słaby) przedwojennego kurortu, w którym wraz z kąpieliskiem nadal współistnieli rybacy, wypływający swoimi łodziami na połów w morze. Niestety wkrótce to wszystko miało zaniknąć... Dziś nie ma już rybaków i ich łodzi, zaś ocalałe, zaniedbane budynki zdrojowe, wille i domy są niemymi świadkami dawnego Brzeźna. Pudełkowate bloki z ery peerelowskiej, które "wyrosły" w zupełnie odmiennym układzie urbanistycznym, zmieniły radykalnie dzielnicę. Brzeźno przeobraziło się nie tylko pod względem architektonicznym, ale przede wszystkim demograficznym.
Nie można zapomnieć, że "początki Brzeźna - nadmorskiej osady usytuowanej w pobliżu ujścia Wisły - datują się na XIII wiek, jednak osadnictwo na tym terenie mogło istnieć już wcześniej". A już koniecznie trzeba wiedzieć, że to właśnie w Brzeźnie, powstał pierwszy na wybrzeżu gdańskim zakład kąpielowy. Założył go w 1803 r. właściciel ziemski Gotthilf Friedrich Dallmer.
W 2011 r. wydawnictwo "Marpress" wydało książeczkę mojego autorstwa "Brzeźno/Brösen - fakty, zabytki, informacje turystyczne". Określić ją można jako zwięzły przewodnik, czy też historia i teraźniejszość Brzeźna w "pigułce". Książka jest dwujęzyczna - tekst został przetłumaczony na język niemiecki przez Henryka Kleinzeller'a. Wzbogacona jest pięknymi rysunkami w wykonaniu Jakuba Hoły. Recenzję przewodnika napisał Przemysław Gulda z Gazety Wyborczej.
Aby zobaczyć z bliska okładkę książki, należy kliknąć obrazek.
Pod koniec listopada 2017 r. opublikowane zostało II wydanie przewodnika (uzupełnione).