Powrót do brzezno-dorota.pl
Znaczek na 125-lecie kapieliska  (łodzie rybackie, plaża, molo, Hala Brzegowa od strony zachodniej).

Znaczek na 125-lecie kapieliska (łodzie rybackie, plaża, molo, Hala Brzegowa od strony zachodniej).

Jeden z trzech znaczków wydanych w czerwcu 1936 r. przez Pocztę Wolnego Miasta Gdańska z okazji 125-lecia powstania kąpieliska. Znaczki wydano jednak z rocznym opóźnieniem. Świadczą o tym doniesienia w prasie.

W Gazecie Gdańskiej nr 142 z 27.06.1935 r. jest taki oto artykuł:„125-lecie kąpieliska nadmorskiego w Brzeźnie w Wolnym Mieście Gdańsku”
„Położone zaledwie kilka kilometrów od centrum Gdańska kąpielisko nadmorskie Brzeźno (Brȍsen) w bieżącym sezonie obchodzi 125-lecie swego istnienia. Kąpielisko nadmorskie w Brzeźnie, założone w 1810 r. przez osobistego przyjaciela generała Rappa dr Haffnera jest pierwszym kąpieliskiem nadmorskim na terenie Wolnego Miasta Gdańska.
Z okazji 125-lecia istnienia odbędą się w bieżącym sezonie w Brzeźnie rozmaite imprezy, które przyczynić się mają do spopularyzowania tej miejscowości kąpielowej wśród ludności W.M. Gdańska oraz letników przybyłych z zagranicy. Senat oraz instytucje samorządowe w Gdańsku przyznały szereg udogodnień zarządowi Brzeźna, m.in. gdańskie koleje elektryczne wprowadziły z dniem 15 bm. ulgowe ceny na przejazd tramwajami do Brzeźna i z powrotem.”

Zaznaczyć należy, że kąpielisko w Brzeźnie powstało kilka dobrych lat wcześniej. Pierwszym właścicielem był Gotthilf Friedrich Dallmer. W 1810 r. kąpielisko zostało znacznie rozbudowane.

Language preference